matyohimzes.info - Mezőkövesdi Matyó Hímzés

Description: A Mezőkövesdi matyó hímzés című multimédia kiadvány Varga Marianna: Mezőkövesdi matyó hímzés (Mezőkövesd, 2003. – ISBN: 963 204 295 6) című munkájának átdolgozott szerkezetben történő újra kiadása frissített adatokkal és képanyaggal, videófelvételekkel kiegészítve. Mezőkövesdről és annak rendkívül gazdag hímzőkultúrájáról már nagyon sokszor és sokat írtak az elmúlt évszázadban. Nem hiszem, hogy lenne valaki az országban, aki ne hallotta volna valamilyen összefüggésben a „matyó” elnevezést. Az első néprajzi

unesco (497) magyarország (155) hímzés (25) népművészet (19) hungarikum (15) mezőkövesd (13) matyó (4) matyóföld (2) hímzőkultúra (1) hímzőkör (1)

Example domain paragraphs

A fiatal férfiak ünnepi viseletének darabja a „lobogós ujjú ing”. A hosszú és rendkívül bő ingujjat széles, dús hímzéssel, a széleket „cipós horgolással” díszítették.

A matyó viselet legimpozánsabb darabja, melyet a helybéliek „surcnak” neveznek. Az 1925-ben lezajlott „ragyogó égetést” követően a kötényeken gyakran alkalmazták a fémes díszítmények hímzett utánzatát, fehér és sárga selyemmel helyettesítve az ezüst és az arany színhatását.

Fiatal matyó menyecskék fejdísze a színes gyapjúszálakból készített „csavarítós kendő”, melyet pomponszerűen rendeztek el a fejtetőn.